Відповідно до ст.6 Закону України від 15.05.2003 N 742-IV «Про особисте селянське господарство» до майна, яке використовується для ведення особистого селянського господарства належать: сільськогосподарські та свійські тварини, зокрема: коні, BPX, ДРХ, птиця та інше майно, набуте у власність членами господарства в установленому законодавством порядку. Особи, які ведуть особисті селянські господарства, зобов’язані дотримуватися діючих нормативів щодо якості продукції, санітарних, екологічних та інших вимог відповідно до установленого законодавства.
Особа, яка утримує тварин, зобов’язана забезпечити своєчасне надання їм ветеринарної допомоги. У разі виникнення підозри на наявність у тварини захворювання особа, яка їїутримує, зобов’язана негайно ізолювати таку тварину та звернутися до лікаря ветеринарної медицини. Ветеринарні процедури щодо тварин можуть здійснювати тільки особи, які мають відповідну фахову освіту та ліцензію на ветеринарну практику.
Законом України від 25.06.1992p. №2498-XII «Про ветеринарну медицину» та ст. 5 Закону України від 04.06.2009 № 1445-VІ «Про ідентифікацію та реєстрацію тварин» передбачено, що юридичні та фізичні особи, які провадять діяльність з розведення та утримання тварин, зобов’язані:
- ідентифікувати ycix тварин у господарстві;
- подавати для реєстрації дані про ідентифікованих тварин, господарства, ïx розведення та утримання, переміщення, забій, утилізацію, загибель, падіж тварин;
- вести облік ycix тварин у господарстві, в тому числі щодо ïx народження, ідентифікаційних номерів, ycix переміщень тварин між господарствами, а також про забій, утилізацію та падіж тварин;
- зберігати відомості про тварину протягом трьох років після її смерті (забій, падіж, утилізація) a6o переміщення її з господарства;
- здійснювати переміщення тварин з ідентифікаційними документами;
- подавати дані до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ветеринарної медицини, про yci переміщення тварин, надходження нових тварин у господарство, а також забій, утилізацію, падіж тварин протягом 5 робочих днів з дати таких дій a6o подій;
- проводити забій, утилізацію лише ідентифікованих та зареєстрованих тварин;
- особи, які вирощують тварин для власного споживання, включаючи велику рогату худобу, свиней, овець, кіз, зобов’язані реєструватися у відповідних державних органах ветеринарної медицини.
Переміщення юридичними та фізичними особами тварин, які не відповідають вимогам законодавства про ідентифікацію та реєстрацію тварин, забороняється. Відповідальність за порушення законодавства у сфері з ідентифікації та реєстрації тварин тягне за собою цивільну, адміністративну, дисциплінарну a6o кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством України.
Відповідальність несуть особи, винні у невиконанні розпоряджень уповноважених органів та осіб про усунення фактів порушень у сфері ідентифікації та реєстрації тварин; створенні перешкод уповноваженій особі у здійсненні контролю i нагляду за дотриманням вимог цього Закону щодо ідентифікації та реєстрації тварин.
Тварини, що надходять до стада з інших потужностей (об’єктів) a6o придбані на внутрішньому ринку, підлягають обов’язковому профілактичному карантину протягом визначеного періоду під наглядом державного лікаря ветеринарної медицини та підлягають ветеринарно-санітарному обстеженню.