Натисніть "Enter", щоб перейти до вмісту

ГЕНДЕРНА РІВНІСТЬ

Заохочення чоловіків брати відпустку при народженні дитини, а також користуватися відпусткою по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку

Чоловіки та жінки мають рівні обов’язки по вихованню і догляду за дитиною! Проте, за статистикою, лише 3-4% від усіх декретних відпусток оформлюють на чоловіків

З набранням чинності 09.05.2021 р. Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька у догляді за дитиною» з’явився новий вид соціальної відпустки – відпустка при народженні дитини. Це одноразова оплачувана відпустка тривалістю до 14 календарних днів (без урахування святкових та неробочих днів), якою може скористатися хтось один з нижчеперелічених осіб:

  • чоловік, дружина якого народила дитину;
  • батько дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, за умови що вони спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки;
  • баба або дід, або інший повнолітній родич дитини, які фактично здійснюють догляд за дитиною, мати чи батько якої є одинокою матір’ю (одиноким батьком).

Відповідно до статті 18 Закону України «Про відпустки» та статті 179 Кодексу законів про працю України відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку може використати повністю або частинами також батько дитини, баба, дід чи інший родич, які фактично доглядають за дитиною, або особа, яка усиновила чи взяла під опіку дитину та один із прийомних батьків.

Згідно з частиною четвертою статті 20 Закону України «Про відпустки» підставою для надання такої відпустки згаданим вище особам є довідка з місця роботи (служби, навчання) матері дитини про те, що вона вийшла на роботу до закінчення строку відпустки для догляду за дитиною і виплату їй допомоги по догляду за дитиною припинено (із зазначенням дати).

Щоб оформити відпустку по догляду за дитиною батько повинен надати роботодавцю заяву про надання такої відпустки, копію свідоцтва про народження дитини, довідку з місця роботи (навчання, служби) матері дитини про те, що вона вийшла на роботу до закінчення терміну цієї відпустки, і що виплата допомоги по догляду за дитиною їй припинена (із зазначенням дати).

 Пунктом 7 «Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування», право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Заохочення чоловіків брати відпустку при народженні дитини, а також користуватися відпусткою по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку сприятиме посиленню ролі батька у вихованні дітей та розвитку відповідального батьківства, а зміни, які були внесені до Кодексу законів про працю України та Закону України “Про відпустки” сприяли утвердженню гендерної рівності, адже і жінка, і чоловік мають однакові права та обов’язки щодо виховання їхніх дітей.

Звертаємо увагу! У зв’язку із веденням в Україні воєнного стану через повномасштабне вторгнення російської федерації в Україну наразі вносяться зміни до проекту Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” щодо рівних можливостей матері і батька, які є військовослужбовцями, на догляд за дитиною в особливий період.

Перейти до вмісту