Основними завданнями місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, які відкрили свої двері для громадян 01 липня 2015 року, є захист прав цих громадян шляхом забезпечення рівного доступу до правосуддя та правової інформації, а також посилення правової спроможності територіальних громад та соціально вразливих груп населення.
У 2017 році до Кременецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулась 6601 особа, з яких 5991 отримали роз’яснення та консультації, 13 осіб спрямовано до інших установ та організацій для надання безоплатної первинної правової допомоги, у 597 громадян прийнято звернення на надання безоплатної вторинної правової допомоги, а саме – складення процесуальних документів та здійснення представництва їх інтересів у судах. Звернення, з якими громадяни звертаються за безоплатною правовою допомогою, найчастіше стосуються питань соціального забезпечення, сімейного, цивільного, спадкового, житлового, договірного та земельного права.
З метою розширення доступу до безоплатної вторинної правової допомоги жителів Збаразького, Зборівського, Кременецького, Лановецького та Шумського районів, які знаходяться в зоні юрисдикції Кременецького місцевого центру, його працівники постійно проводять інформаційно-просвітницькі заходи у територіальних громадах, в органах місцевого самоврядування та виконавчої влади, громадських організаціях, трудових колективах та органах самоорганізації населення. У 2017 році Кременецьким місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги проведено 239 правопросвітницьких заходів з жителями територіальних громад, у трудових колективах підприємств, установ організацій, цільових аудиторій громадян та студентів і учнів навчальних закладів, на яких присутніх проінформовано про їх конституційне право на безоплатну правову допомогу і механізми реалізації такого права та змісту правових реформ, що проводяться Урядом України.
Зокрема, проведено, з них – з жителями територіальних громад, для цільової аудиторії спільнот громадян, трудових колективів підприємств, установ, організацій з найактуальніших питань – 58, РЦЗ та іншими державними установами – 63, у навчальних закладах – 57, підписано 14 меморандумів про співпрацю та надано методичну допомогу 213 ОМС та установам – провайдерам БПД. Розміщено 159 інформацій на інформаційних сайтах партнерів, 24 інформацій – у інтернет – виданнях, взято участь у 9 радіопрограмах та надруковано 37 матеріалів у місцевих газетах.
Особливо слід відмітити плідну співпрацю місцевого центру та його структурних підрозділів – бюро правової допомоги з районними центрами зайнятості, центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, управліннями соціального захисту населення, з якими спільно організовуються та проводяться семінари, круглі столи, тренінги, прийоми громадян, зокрема для учасників АТО та соціально незахищених громадян.
Для забезпечення доступу до безоплатної правової допомоги у віддалених населених пунктах, місцевим центром організовано роботу 215 мобільних та дистанційних консультаційних пунктів доступу до БПД, куди за правовою допомогою звернулось 1075 осіб. На постійній основі працюють мобільні консультаційні пункти у Борсуківській, Вишнівецькій, Великодедеркальській, Залозецькій, Лопушненській, Почаївській та Чернихівецькій територіальних громадах. Крім того, у Кременецькому районі, з метою підвищення рівня забезпечення доступу соціально-незахищених верств населення до правої допомоги, надання жителям району за місцем проживання правової допомоги, спрощення механізму звернення для громадян, які потребують соціальної підтримки, запроваджено прийом громадян за місцем проживання «мобільним соціальним офісом». У 2017 році здійснено 9 виїзних прийомів, під час яких за правовою допомогою звернулось 50 осіб.
Місцевим центром налагоджена співпраця з громадськими організаціями учасників АТО (ГО «Спілка учасників АТО Кременецького району», Збаразький відокремлений підрозділ ГО «Спілка бійців та волонтерів АТО «Сила України», ГО «Воїнів Антитерористичної операції Лановецького району», «Спілка АТО «Борці за справедливість» м.Шумськ, Зборівське відокремлене відділення ГО «Спілка бійців та волонтерів АТО «Сила України», ГО УАТО в Збаразькому районі «Побратими Тернопілля», районними осередками Всеукраїнської організації інвалідів “Союз організацій інвалідів України” (Кременецьким та Лановецьким) та районними організація товариства Червоного Хреста України, ГО «Мальовничий Кушлин». За січень-грудень 2017 року надано безоплатну вторинну правову допомогу 202 учасникам бойових дій та 61 особі з обмеженими фізичними можливостями.
Фахівці Кременецького місцевого центру забезпечили доступ до електронних сервісів Міністерства Юстиції для 377 клієнтів.
Можна відмітити, що проведений аналіз показників роботи місцевого центру щодо звернень громадян, які звернулися до центру за безоплатною правовою допомогою, свідчить про значне зростання кількості осіб, які потребують отримання кваліфікованої правової допомоги саме через систему безоплатної правової допомоги.
Так, зокрема, за період роботи з 01.07.2015 р. по 31.12.2015 р. до місцевого центру за правовою допомогою звернулося 326 осіб, у 2016 році – 3103, у 2017 році – 6601. Тобто, показник звернень громадян у 2017 році на 112,7% більший, ніж за аналогічний період 2016 року.
Із загальної кількості звернень прийнято заяв на отримання безоплатної вторинної правової допомоги у:
-
2015 році від 81 особи;
-
2016 році від 305 осіб;
-
Враховуючи загальну кількість звернень до місцевого центру, слід відмітити, що з початку відкриття бюро правової допомоги, а саме з 01.09.2016 р. по 31.12.2017 р. усього до Збаразького, Зборівського, Лановецького та Шумського бюро правової допомоги за правовою допомогою звернулося 6588 осіб (дані по кожному бюро наведені в таблиці 2).
Щодо категорії осіб, які відповідно до статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» є суб’єктами права на безоплатну вторинну правову допомогу, то переважна кількість клієнтів місцевого центру, які отримали безоплатну вторинну правову допомогу за період роботи центру належали до такої категорії, як малозабезпечені – 549 осіб, ветерани війни – 217 осіб , інваліди – 146 осіб, інші – 8.
Переважна кількість звернень, з якими особи зверталися за отриманням правової допомоги до місцевого центру, стосувалася соціального забезпечення, спадкового, сімейного, житлового та іншого цивільного права.
-
За січень-грудень 2017 року до Збаразького бюро правової допомоги звернулось 1175 осіб, з яких 1045 отримали роз’яснення та консультації, 2 осіб спрямовано до інших установ та організацій для надання безоплатної первинної правової допомоги та у 128 громадян прийнято звернення на надання безоплатної вторинної правової допомоги.
З метою розширення доступу до безоплатної вторинної правової допомоги жителів віддалених населених пунктів Збаразького району, працівники бюро постійно проводять інформаційно-просвітницькі заходи у територіальних громадах, органах місцевого самоврядування та виконавчої влади, громадських організаціях, трудових колективах та органах самоорганізації населення. Усього за 12 місяців поточного року проведено 36 таких заходів. Особливо слід відмітити плідну співпрацю Збаразького бюро правової допомоги з районним центром зайнятості, центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, Збаразьким районним відділом державної виконавчої служби ГТУЮ в Тернопільській області, Збаразькою РДА, сектором пробації та управлінням соціального захисту населення, з якими спільно організовуються і проводяться семінари, круглі столи та спільні прийоми громадян. Також, Збаразьке бюро правової допомоги співпрацює з районною газетою «Народне Слово», де періодично друкуються правові роз’яснення.
Крім того, працівниками бюро проведено прийом громадян у 10 мобільних консультаційних пунктах доступу до БПД, куди за правовою допомогою звернулось 241 особа. Так, зокрема, здійснено прийом громадян у Стриївській, Зарубинській, Добриводській, Шилівській, Базаринецькій таГніздичненськійсільських радах та Вишнівецькій ОТГ,Чернихівецькій ОТГ,Колодненській ОТГЗбаразького району Збаразькому районному центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, Збаразькому районному центрі зайнятості, Збаразькому військовому комісаріаті, Збаразькій РДА.
Також, працівниками бюро проведено бесіди серед учнів Чернихівецької ЗОШ №1, Збаразькій ЗОШ № 1 та Збаразькій ЗОШ №3 на тему «Декларація прав дитини як основоположний документ захисту прав неповнолітніх» та серед учнів 9 класу Нижчелуб’янківської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 на тему «Основоположні права людини»,а також бесіду з учнями 9-10-тих класів Стриївської ЗОШІ-ІІІ ступенів №1 на тему «Декларація прав дитини як основоположний документ захисту прав неповнолітніх».
Збаразьке бюро правової допомоги співпрацює з Збаразьким ГО УАТО «Побратими Тернопілля», та забезпечує доступ до безоплатної правової допомоги учасникам бойових дій.
Отримати безкоштовні юридичні консультації та адвоката за рахунок держави громадяни можуть, звернувшись до Збаразького бюро правової допомоги за адресою: м. Збараж, вул. Шолом Алейхема, 19 (1 поверх); тел. (03550) 2-20-42 та Кременецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: м. Кременець, вул. Шевченка, 59А; тел. (03546) 2-52-33, Skype: kremeneckiy_mc.
Будь першим хто прокоментує