Європротокол, як спосіб вирішення ДТП
Європротокол – спеціальний бланк повідомлення про настання дорожньо-транспортної пригоди, який заповнюється водіями-учасниками ДТП на місці аварії, потім надається страховику та стає підставою для виплати страхового відшкодування потерпілим. Європротокол може заповнюватися як в паперовому вигляді, на спеціальному бланку, так і в електронній формі, з використанням системи «Електронний Європротокол».
Бланк Європротоколу видається автовласнику безкоштовно під час укладення договору обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.У разі втрати або використання бланку Європротоколу, новий бланк видається страховиком безоплатно на підставі письмової заяви.
Європротоколом можна скористатися при умовах, коли:
– відсутні травмовані або загиблі люди;
– водії-учасники ДТП мають поліси автоцивільної відповідальності;
– наявна згода водіїв транспортних засобів – учасників ДТП щодо її обставин;
– у водіїв відсутні ознаки алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів.
У разі невиконання хоча б однієї з зазначених умов, виклик відповідного підрозділу Національної поліції для оформлення ДТП є обов’язковим.
Додаткові умови для застосування системи «Електронний Європротокол»:
– транспортні засоби обох учасників ДТП повинні мати діючі поліси внутрішнього страхування. Якщо будь-який транспортний засіб забезпечений полісом іноземного страховика, необхідно використовувати паперовий бланк Європротоколу або викликати поліцію.
– водії повинні мати при собі мобільні телефони. Хоча б один з учасників ДТП повинен мати з собою пристрій (смартфон, планшет, ноутбук) з фотокамерою та доступом в Інтернет.
– ідентифікаційні дані про страхувальника та про забезпечений транспортний засіб (номерний знак, марку та модель) мають бути зазначені в полісі та коректно внесені в єдину централізовану базу даних МТСБУ. В протилежному випадку система не зможе правильно ідентифікувати учасників ДТП.
Якщо водії скористались Європротоколом, то вони:
– -мають право залишити місце ДТП;
– звільняються від обов’язку інформувати відповідний підрозділ Національної поліції України про настання ДТП;
– звільняються від адміністративної відповідальності, передбаченої за спричинення ДТП;
– повинні не пізніше трьох робочих днів з дати ДТП звернутись зі своїм примірником заповненого Європротоколу до страховика, з яким укладали договір обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. В разі використання системи «Електронний Європротокол» повідомлення страховикам учасників ДТП відправляються автоматично.
Слід пам’ятати, що неправильні дані в Європротоколіможуть призвести до відмови у страховому відшкодуванні. Тому варто знати прості правила його заповнення. Бланк складається з 3-х аркушів: титульної, оригіналу та копії. Заповнюється він в одному примірнику. Якщо у обох учасників є Європротокол, це тільки на краще. При оформленні документа кожен може допустити помилку, яку виправляти не можна, тому слід скористатися чистим бланком. Страховики рекомендують заповнювати Європротокол друкованими літерами. Основні відомості: дата ДТП, місце подій, дані учасників і їх страхових компаній, умови зіткнення (схема). Для внесення додаткової інформації використовуються чисті аркуші А4. У документі обов’язково вказують, що «пояснення додаються» і зазначають їх кількість.
Заповнений документ ділиться між учасниками (одному з них видається лист-копія), у яких є 3 дні з моменту аварії, щоб сповістити страхову компанію. У період 10 днів не можна робити ніяких маніпуляцій з машиною (не ремонтувати), тому що перед оформленням виплати транспортний засіб повинен оглянути представник страхової компанії.
Але, якщо виникають будь-які сумніви – телефонуйте в страхову компанію оператор якої допоможе скоординувати дії і надасть допомогу в заповненні Європротоколу.
Будь першим хто прокоментує