Зарплата у конвертах в молодості – собі дорожче у старості
Як тільки не намагаються деякі роботодавці приховати зі сплатою єдиного соціального внеску за своїх працівників, аби зменшити витрати. А в кінцевому результаті страждають прості люди, бо саме в них таким чином «крадеться» страховий стаж. Також сприяння легалізації тіньової зайнятості стало для Пенсійного фонду України своєрідною справою.
Інформація, котру містить Пенсійний фонд України, дає змогу здійснювати моніторинг персоніфікованих даних про заробітну плату працюючих громадян. Під час моніторингу часом спливають просто дивовижні факти.
Отримуючи нелегальну винагороду в результаті домоленості з роботодавцем, вони позбавляють себе соціальних виплат та гарантій.
Усна домовленість жодним чином не фіксується юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне і доти, поки вважає за потрібне. Адже пенсію вони матимуть тільки з офіційно нарахованої суми заробітної плати.
Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Тобто, якщо працівнику нарахована заробітна плата не менше законодавчо встановленого мінімального рівня і з неї сплачено страхові внески до Пенсійного фонду України (а з 01.01.2011 року – єдиний соціальний внесок відповідно до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”), то такий місяць повністю враховується в страховий стаж і заробітна плата за цей місяць враховується для обчислення пенсії.
Якщо ж сума нарахованої заробітної плати, з якої сплачені внески, менша за мінімальний рівень, страховий стаж становить неповний місяць і обчислюється пропорційно заробітній платі.
Якщо з якихось причин роботодавець не сплачує внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за своїх найманих працівників (причиною може бути і виплата заробітної плати “в конвертах” без сплати страхових внесків, і нарощування заборгованості, як з виплати заробітної плати, так і зі сплати страхових внесків), то періоди, за які не сплачені внески, “випадають” із страхового стажу найманого працівника та не включаються в заробіток для розрахунку розміру пенсії.
Будь першим хто прокоментує