Минуло більше трьох місяців відтоді, як міським головою Збаража став Роман Полікровський. 100 днів – це перший рубіж у діяльності влади, за яким прийнято судити про її спроможність і дієздатність. За 100 днів не можна щось докорінно змінити, але можна обрати курс і задекларувати певні пріоритети. Про перші кроки Романа Полікровського у ролі очільника міста у нашому інтерв’ю.
– Романе Степановичу, що віднесете до позитиву роботи на посаді Збаразького міського голови? З якими проблемами Вам довелося зіткнутися?
– Якщо говорити про проблеми, то скажу так: я не звик скаржитись – натомість намагаюся вирішувати усі завдання, якими б складними вони не були. Найбільш болючим і досі невирішеним питанням залишається будівництво очисних споруд, які багато років в місті не працюють. Наразі у нас є проектно-кошторисна документація і ми здійснюємо активну роботу із залучення коштів на реалізацію цього актуального для міста проекту. Неменш болючі питання – організація вивезення сміття і ефективна робота міського сміттєзвалища. У даному напрямку вивчаємо досвід роботи інших міст щодо сортування та переробки сміття. Окрема тема – відсутність громадського туалету в місті.
Звісно, планів і задумів було і є багато. Разом із тим, скажу, що усі ці три місяці моя команда працювала злагоджено і ефективно. Заради справедливості треба сказати, що результати нашої роботи не були би плідними, як би не підтримка голови обласної державної адміністрації Олега Сиротюка, сприяння і допомога у вирішенні тих чи інших болючих проблем міста депутата Верховної ради України Михайла Головка, а також депутата обласної ради Степана Барни.
Роботу ми почали з благоустрою міста. Впорядкували територію біля міського озера, почистили саму водойму біля острівка. За допомогою громадського активіста Олега Гриняка відремонтовано місток, щоб діти могли безпечно купатись.
Немало роботи було зроблено в парку Бурляя. Зокрема,нам вдалося «відкопати» трьох козаків, які багато років тому «їли» кашу з казана. Своїми силами ми реставрували ці скульптури і зараз вони стоять на сторожі міста, як і колись. Також вдалося відновити волейбольний майданчик, встановити дитячий, який подарував підприємець, але просив не називати його прізвища. Цей вчинок,я вважаю, гідний справжнього збаражанина і патріота міста. Звичайно, в парку Бурляя роботи ще багато, але добрий почин, вважаю уже є.
Влітку ми впорядкували територію біля алеї слави, що біля танка, парк біля адмінбудинку райдержадміністрації і райради, частково навели лад в парку селища цукрового заводу. Найближчим часом плануємо завершити почату роботу з впорядкування цієї території.
Крім цього, у місті встановлено два десятки урн для сміття.
Значну допомогу щодо оновлення обличчя Збаража нам надавала молодь, яка влаштовувала різноманітні патріотичні флешмоби. Юнаки і дівчата пофарбували у синьо-жовті кольори мости через річку, зупинки автостанцій. Особлива подяка Люді Михайлович та Роману Додику і їх друзям.
За допомогою волонтерів з Польщі прибрали польський цвинтар, а завдяки громадським активістам, збаражанам Марії та Петрові Багріям – навели лад на міському кладовищі.
Варто зауважити, що благоустрій в місті ми робили переважно з допомогою волонтерів, небайдужих громадян, підприємців, депутатів міської і районної рад. Такий обсяг робіт працівники ЖКГ міста самотужки не змогли б виконати. Крім цього, багато було зроблено жителями окремих будинків.
Також у районі АТП впорядковано територію біля котельні, яка за декілька років перетворилась на стихійне сміттєзвалище, а також ліквідовано багато інших стихійних смітників. Було проведено грейдерування більше 10 вулиць міста та прочищено багато дощових водостоків. Проведено ремонт каналізації біля будинку культури, який тягнувся роками.
Нарешті вдалося розпочати капітальний ремонт даху дитячого садочка «Сонечко». На даний час зроблено утеплення панельного перекриття. До слова, цей дах не ремонтувався жодного разу з 1978 року і перебував в аварійному стані, адже значна частина дерев’яної конструкції прогнила. Дякувати Богу, що покрівля не обвалився від сильного вітру чи важкого снігу взимку на голови дошкільнят і їхніх наставників.
Разом з тим, задля збереження тепла, плануємо замінити вікна у дитсадках, а також шукаємо можливості встановлення котлів на тверде паливо.
Сподіваюся, жителі Збаража на власні очі бачать, як поступово змінюється наше місто.
– Коли вже зайшла мова про благоустрій, хочу запитати про неоднозначну реакцію громади і окремих депутатів міської ради у зв’язку з призначенням на посаду начальника МКП «Добробут» керівника районної організації ВО «Свобода», депутата райради Юрія Дмитришина.
– Я готовий відповідати на будь-які ваші запитання. Переконаний, що, давши кредит довіри Юрію Дмитришину, я вчинив правильно, адже він, володіючи діловими якостями і харизмою керівника, зумів організувати ефективну роботу на даному підприємстві. Господарство, яке очолив Юрій Володимирович, було в непростому становищі, адже техніка допрацьовувала, по суті, останні години. Попри брак коштів ми її відремонтували. Зараз плануємо купити сміттєзбиральну машину, щоб забезпечити якісне обслуговування збаражан. Я вважаю,що політична приналежність чи якісь особисті переконання працівника чи керівника не мають жодного значення. Головне, щоб людина була патріотом свого міста і готовою себе присвятити роботі на сто відсотків.
– А яка зараз ситуація в МКП « Збараж»?
– Ключова проблема одна – не вистачає коштів, а ще існують борги споживачів за надані послуги водопостачання і водовідведення, вкрай незадовільним є стан житлових будинків.
Але навіть в такий важкий час підприємство ремонтує під’їзди, дахи, допомагає жителям облаштовувати відмостки в будинках. Разом з тим, нам вдалося погасити борг у розмірі 132 тис. гривень, який накопичувався ще з 2010 року.
– Що зроблено чи робиться в напрямку покращення роботи міського ринку?
– До того, як я приступив до роботи на посаді мера міста,керівником ринку працював Андрій Рудан. Знаю його як виважену і освічену людину, професіонала своєї справи і він чимало доброго зробив за період керівництва ринком. Але Андрій Рудан не захотів працювати зі мною в одній команді і вирішив звільнитися за власним бажанням. На той час в штаті була посада заступника директора і щоб зекономити кошти ми її скоротили, а заступника призначили керівником. Ігор Мандзюк робить зараз все можливе для розвитку міського ринку.
Першочергово плануємо вирішити питання торгівлі на проїжджій частині. Для того щоб забрати звідти продавців всілякого краму,ми почали облаштування для них спеціального місця за центральним ринком.
– Болюча проблема–ремонт доріг в місті. Що зроблено Вами, як міським головою, щоб покращити їх стан?
– Насправді питання ремонту доріг є одним із найболючіших не тільки в місті, а й в Україні загалом. Попри вкрай важку фінансову ситуацію, ми на даний час завершили довгоочікуваний капітальний ремонт дороги по вулиці Прашка, яка була у вкрай жахливому стані, залишилось доробити тротуар. Проект був зроблений декілька років тому, але тільки тепер ми змогли зрушити цю проблему з місця. Дуже шкода, що ця дорога не була відремонтована торік, оскільки матеріали, пальне і безпосередньо ремонтні роботи тоді вартували значно менше. Нам довелося проводити поновлення кошторису проекту в зв’язку з інфляцією.
Практично завершено відновлення асфальтобетонного покриття найбільш проблемних ділянок дороги по вулиці Січових Стрільців, яка більше року була, немов смуга з перешкодами, особливо біля танка, а також на перехресті вулиць Січових Стрільців та В.Стуса.
– Чи вдалося налагодити співпрацю з районною владою та депутатським корпусом?
– Так, в міру повноважень, адже вважаю, що кожна гілка влади покликана служити народу і виконувати покладені обов’язки. Я завжди відкритий і готовий до співпраці, дослухаюся до думки кожного керівника. Є, звичайно, в міській раді депутатська опозиція. Але не вважаю це проблемою, бо вони тримають мене в тонусі, не дають можливості розслаблятися. Я дякую всім депутатам за співпрацю, розуміння і підтримку, адже ми всі працюємо на благо громади міста.
Особливо вдячний працівникам міської ради, комунальних підприємств та дитячих садочків міста, які долучились до збору коштів на потреби наших військових, які захищають східні рубежі України.
– У вашій передвиборчій програмі Ви багато обіцяли зробити для дітей. Що виконали?
– Діти – наше майбутнє. Якщо ми не будемо нічого робити для нашого майбутнього, то в нас його і не буде. Нам вдалося встановити дитячий майданчик в парку Бурляя, аналогічні плануємо встановити в районі АТП і селища Заводське, відремонтували дитячі майданчики і в інших мікрорайонах міста. На днях планую зустріч з власником басейну поблизу цукрового заводу щодо відновлення його роботи. Багато містян зараз возять дітей на секції з плавання в ДЮСШ Тернополя, тому ця тема дуже актуальна. Ще будучи депутатом районної ради, я піднімав дане питання і організовував в Збаражі збір підписів на підтримку відкриття басейну.
– Ви вже двічі відвідали Польщу, що корисного почерпнули з цих поїздок?
– Так. Перший раз я їздив в місто-побратим Любомеж, де познайомився з життям невеличкого, але дуже мальовничого і чистого населеного пункту. Другий раз ми відвідали місто-побратим Глубчіце. До слова, тут на приїзд міського голови Збаража чекали аж 7 років. Ключовими аспектами поїздок були ознайомлення з досвідом розвитку європейських міст, розвитком ЖКГ. Наші польські партнери показали нам роботу комунальної сфери, а саме: сміттєсортувальні та переробні технології, роботу очисних споруд. Також нам пощастило побувати на великому заводі Galmet, який спеціалізується на виробництві твердопаливних котлів, сонячних теплогенераторів та водонагрівальної техніки. Побачили, як працюють вітрові електростанції, що є одними з головних альтернативних джерел електроенергії в Польщі. Також безцінним є досвід позитивних перетворень в цих містах завдяки вступу Польщі в Євросоюз. Нами обговорювалась можливість створення спільних підприємств, тісна співпраця щодо розвитку туризму,залучення інвестицій. Переконаний, це дасть можливість зробити Збараж європейським містом.
Крім цього, в місті створена ініціативна група, до якої входять збаражани, представники громадських організацій, архітектори. Її завдання – розробка стратегічного плану розвитку міста, без якого не варто сподіватись на інвестиції і участь в урядових та міжнародних ґрантових проектах. Архітектор Юрій Вербовецький, лауреат європейської нагороди «Кришталева Цегла» презентував громаді проект щодо реконструкції історичної частини міста – площі-ринок, яка повинна мати європейське обличчя і зараз ведеться робота щодо втілення його в життя. Звісно, є багато «за» і «проти», але ми все зробимо для того, щоб цей проект був реалізований за максимальної підтримки громади Збаража. Однозначно єдине – реконструкція буде проводитись за кошти інвесторів.
Сучасний турист планує свою подорож за допомогою Інтернету, тому наявність бренду у міста сприяє його популяризації. Відтак ми закликаємо всіх креативних збаражан, молодь до спільної розробки бренду Збаража, який дозволить місту виокремитися із загального масиву, привернути до себе увагу. Брендування є дуже важливим інструментом у розвитку економіки населеного пункту, зокрема дозволяє збільшити туристичні потоки, залучати інвестиції.
Усі пропозиції будуть розглянуті, а потім громада вибере той бренд, який найбільше підходитиме нашому місту. Тримаємо зв’язок через соцмережі, а також я готовий безпосередньо вислухати кожну хорошу ідею щодо розбудови та розвитку нашого Збаража.
– Дякую за розмову.
Розмовляла Світлана Боднар
Будь першим хто прокоментує